Teplota - pomocník, alebo strašiak?
Čo presne znamená horúčka? Je treba sa jej báť? Čo treba o nej vedieť a čo treba urobiť ?
- Telesná teplota od 36°C do 37°C je normálna.
- Od 37°C do 38°C hovoríme o zvýšenej teplote
- Teplota nad 38°C je horúčka (febrilita).
Ako správne merať teplotu?
Teplotu je vhodné merať dotykovým teplomerom - digitálnym alebo liehovým. Bezdotykové teplomery sú pomerne nepresné a nespoľahlivé.
Deťom do 1 roka merajte teplotu v konečníku digitálnym teplomerom s flexibilnou špičkou, od nameranej hodnoty odpočítajte 0,5°C - to je výsledná teplota tela.
Ako postupovať pri horúčke:
- Neľakajte sa - horúčka je prejavom boja proti infekciám, vie pri liečbe pomáhať a rozvíjať imunitný systém. Treba, aby dieťa cítilo, že máte všetko pod kontrolou, aby vedelo, že je oňho dobre postarané. Len vtedy sa nedokáže uvoľniť a začať liečiť. Uistite sa, že dieťa nemá žiadny príznak, ktorý by si vyžadoval okamžitú lekársku pomoc - viď. Manuál na určenie závažnosti zdravotného stavu nižšie
- Buďte nablízku - čítajte rozprávky, rozprávajte sa, spievajte pesničky. Takto budete mať dieťa pod kontrolou a budete vedieť sledovať jeho klinický stav "v priamom prenose". Elektronické médiá by ideálne nemali byť používané vôbec.
- Teplo - aj keď to vyzerá nelogicky, dieťa by malo byť v teple aj keď teplota stúpa. Dieťa sa bude cítiť komfortnejšie, bude mať menšiu zimnicu a u niektorých detí to môže dokonca zabrániť rozvoju febrilných kŕčov.
- Tekutiny - najlepšie vlažné až teplé. Tekutiny treba podávať postupne, pomerne často. Sledujte, či dieťa dostatočne močí. Behom horúčky deti strácajú veľa tekutín, takže aj zdanlivo dostatočný príjem nemusí kryť potreby dieťaťa a treba pridať.
- Liečba bolesti - horúčka môže viezť k bolestiam hlavy, ktoré sa dajú zmierniť liekmi proti bolesti. U detí je to len zriedka potrebné. Ak sa Vám zdá bolesť neprimeraná a pretrvávajúca, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc - viď. Manuál na určenie závažnosti zdravotného stavu nižšie
- Ochladzovanie - napr. otieranie trupu vlhkými utierkami, vlažné vlhké utierky na dolné končatiny... Takéto ochladzovanie nie je pre dieťa šokom a odparovanie aj napriek tomu rýchlo odoberá teplo. Vhodné je aj sprchovanie, kde začínate sprchu na teplote, akú dieťa má a potom ju postupne o pár stupňov znížite. Opäť platí - bez veľkého šoku a veľmi účinné! U menších detí môžete kľudne absolvovať sprchu s nimi. V ďalšom štádiu je dôležité, aby sa dieťa cítilo pohodlne - stále ponechajte dostatok prikrývok a oblečenia, aby bolo dieťa v teple až po ruky a nohy.
- Lieky na znižovanie teploty - antipyretiká
Neexistuje presne daná hodnota, od ktorej je nutné lieky podávať. Rodič si svoje dieťa pozná najlepšie, niektoré deti tolerujú teplotu dobre a dokážu sa s ňou popasovať bez veľkých problémov, iné majú veľmi nízku toleranciu.
Lieky môžete podávať vo forme tabliet, sirupov, čapíkov, žuvacích tabliet
* IBUPROFEN (Nurofen, Brufen, Ibalgin, MIG)- dávka 7,5 mg/kg/dávku, (3- 4xdenne) - !!!nepresiahnite kumulatívnu dávku 30mg/kg/24h!!!
* PARACETAMOL (Paralen, Panadol) - dávka 10-15 mg/kg/dávku, (max 4xdenne) - !!!nepresiahnite max. dennú dávku 60mg/kg za 24h)!!!